Strona główna   Kultura www.lipnicamurowana.pl 
 
Konkurs Palm i Rękodzieła Artystycznego

"Piękny jest ten zwyczaj, skąd on się wywodzi

To z trudu rolnika, z Lipnicy pochodzi.

Przekazał dziadek swojemu synowi

Tenże za lat kilka od dziadka-wnukowi."

/Józef Piotrowski/

Lipnickie Palmy Wielkanocne

Najstarsi mieszkańcy parafii w Lipnicy Murowanej pamiętają zwyczaj sporządzania na Niedzielę Palmową pięknych wysokich palm. Z przekazów swoich przodków zachował się ten zwyczaj do dziś. Palmy, o grubości mieszczącej się w dłoniach, wykonywane są ze starannie układanych pręci i wiązane witkami w odległościach 20/30cm w zależności od wysokości palmy. W czubie u góry wiązana jest wiązka palmy stawowej i strojona kolorowymi wstążkami i baziami wiosennymi. Wysokość palmy dyktowana była wielkością gospodarstwa i jego zamożnością. Gospodarz, który nie wykonał palmy by ją później poświęcić w Niedzielę Palmową nie miał pewności czy w ciągu roku będzie żył w szczęściu. Palmy te miały chronić m. in. od chorób i zarazy.
IMPREZA FOLKLORYSTYCZNA

W 1958 roku lipnicki poeta Pan Józef Piotrowski ogłosił I konkurs Palm na Niedzielę Palmową. Celem konkursu było wyłonienie największej palmy, jak również zachęcenie społeczeństwa z okolicznych wiosek by utrzymywali tradycję swoich przodków.
Zainteresowanie konkursem było bardzo duże wśród mieszkańców, czego dowodem była niezliczona ilość palm.

Dziś Palmy Wielkanocne osiągają wysokość 25 metrów. Obecnie organizatorem Konkursu Palm Wielkanocnych jest Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej. Organizatorzy zapraszają na Niedzielę Palmową do Lipnicy Murowanej i zapewniają niezapomniane wrażenia. W dniu konkursu odbywają się liczne imprezy towarzyszące m. in. występy zespołów folklorystycznych, pokaz i degustacja potraw regionalnych, wystawy prac twórców ludowych.