W związku z podjętą uchwałą przez Radę Gminy Lipnica Murowana w sprawie zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym informujemy iż:
• Ze zwolnienia będzie można skorzystać od 1 września 2020 roku.
• Warunkiem częściowego zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest oświadczenie w złożonej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, że wskazana nieruchomość jest wyposażona w kompostownik przydomowy, w którym zagospodarowane będą bioodpady stanowiące odpady komunalne pochodzące z nieruchomości.
• Częściowe zwolnienie z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wynosi 1,00 zł od osoby, w stosunku do stawki obowiązującej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Jeśli nie występują żadne zmiany, dotychczasowe deklaracje są ważne i nie należy ich składać ponownie. Nie ma również obowiązku składania nowej deklaracji przez właścicieli nieruchomości, którzy nie będą kompostować bioodpadów !!!• W przypadku zadeklarowania gromadzenia bioodpadów w przydomowych kompostownikach nieruchomość nie zostanie wyposażona w worki na bioodpady, firma wywozowa nie będzie odbierała bioodpadów oraz nie będzie można ich przekazywać do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
• Fakt posiadania kompostownika i kompostowania bioodpadów podlega kontroli. W razie stwierdzenia, że właściciel nieruchomości:
– nie posiada kompostownika przydomowego,
– nie kompostuje bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostowniku przydomowym,
– uniemożliwia dokonania oględzin nieruchomości, w celu weryfikacji zgodności informacji ze stanem faktycznym,
wójt stwierdza, w drodze decyzji utratę prawa do zwolnienia.
Utrata prawa do zwolnienia następuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym stwierdzono wystąpienie co najmniej jednej z w/w przesłanek. Ponowne skorzystanie ze zwolnienia może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna i wymaga złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Bioodpady należy kompostować w gotowych kompostownikach ogrodowych lub wykonanych samodzielnie oraz pryzmie kompostowej. Kompostownik powinien być zlokalizowany zgodnie z Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 poz.1065)
• Bioodpady, które mogą być poddawane kompostowaniu: trawa, liście, chwasty bez nasion, rozdrobnione gałęzie, kora, słoma, trociny, podarta tektura i papier, odpadki kuchenne, skorupki z jaj, fusy z kawy i herbaty.
• Odpady, które nie mogą być poddawane kompostowaniu: odpady pochodzenia zwierzęcego (kości, tłuszcz, mięso), zainfekowane rośliny ogrodowe, gruz i grube gałęzie. Ponadto nie należy kompostować bioodpadów razem z obornikiem.
