NAJSTARSZY POMNIK KRÓLA WŁADYSŁAWA ŁOKIETKA ZDOBI LIPNICĘ JUŻ OD 22 LAT!
niedziela, 27 września 2020 19:13
W młodości awanturnik. Później wybitny władca i wielki dyplomata. W ten sposób streścić można biografię Władysława Łokietka, który znamiennym aktem wprowadził Lipnicę na drogę gospodarczego rozwoju i historycznej świetności, pozostawił swoje prawo i królewskiego ducha, który odtąd czuwa nad miasteczkiem.
Lipniczanie nie zapomnieli o władcy, który swymi niezwykłymi przymiotami i aktem lokacyjnym wydanym 12 marca 1326 r., zapisał się w ich wiecznej pamięci. Postawili mu pierwszy w Polsce pomnik.
Jego odsłonięcie nastąpiło 27 września 1998 roku.
Inicjatorem budowy pomnika był ówczesny Sołtys Lipnicy Murowanej Józef Piotrowski. Tę inicjatywę podjęło społeczeństwo Lipnicy Murowanej, powołując społeczny Komitet Budowy. Opracowanie projektu pomnika wykonał Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Czesław Dźwigaj, znany artysta – rzeźbiarz, przyjaciel Lipnicy. Roboty wstępne na placu zostały wykonane sposobem gospodarczym. Pomnik ulokowano na skwerku w Lipnicy Murowanej w rogu Rynku obok kościoła świętego Szymona z Lipnicy. Twórca pomnika nadał królowi rysy z wizerunku stworzonego przez Jana Matejkę do albumu „Poczet królów i książąt Polski”. Pomnik przedstawia pełną postać monarchy z orężem i zwojem aktu nadania Lipnicy praw miejskich.
Akt erekcyjny budowy pomnika
http://lipnicamurowana.pl/2020/akt_erekcyjny.pdf (klik)
Przemówienie Pana JÓZEFA PIOTROWSKIEGO – Przewodniczącego Społecznego Komitetu Budowy Pomnika w dniu odsłonięcia:
„Szanowni Goście! Drodzy Rodacy!
W dniu dzisiejszym stanął między nami, przychodząc po wiekach spomiędzy Piastów, król Władysław Piastowicz zwany Łokietkiem. Odkąd jego miecz naznaczył królewską lipę, dając początek miastu Lipnicy, jego duch pozostał tu na stałe. Przypominając także potomnym jego dzieło zjednoczenia Macierzy w roku 1320 z ziem targanych wichrami historii.
Pomni dobrodziejstw jakich władca nam nie szczędził wynosząc Lipnicę ponad inne grody, winniśmy mu byli przez długie lata okazania wdzięczności i ofiarowania królowi cząstki ziemi, tak jak niegdyś on ofiarował ziemi cząstkę królestwa. Uczynił on Lipnicę Murowaną monumentem zdolnym oprzeć się licznym pożarom i pożogom wojennym, i takoż trwały monument jako synowie tej ziemi zamierzyliśmy mu poświęcić.
Król dał nam niegdyś miasto, my dzisiaj miastu dajemy króla. Zwiemy to naszą powinnością, bo przodkom zawdzięczamy naszą wolną Ojczyznę – tę dużą i tę tutaj – ziemię naszych ojców.
Udziałem naszym stała się radość z urzeczywistnienia tego zamysłu, który siłą wielu rąk i wsparciem możnych, a nierzadko i ubogich pozwolił, temu królewskiemu grodowi poczuć się godnym ugoszczenia swego historycznego władcy.
Jako przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Króla Władysława Łokietka, pragnę wszystkim gorąco podziękować za wsparcie mej inicjatywy. Dziękuję każdemu, kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do urzeczywistnienia tego wiekopomnego dzieła. Ofiarodawców nie jestem w stanie wymienić, nie każdą pomocną dłoń zdołam uścisnąć, ale wiem, że każdym z was kierowały uczucia szlachetne i więź synów i przyjaciół Lipnicy. Naszą ojczyzną jest także nasza historia – bądźmy z niej dumni i potrafimy okazać jej wdzięczność, tak, by i potomni mogli nam ją okazać.”
Fot. Paweł Heród, arch. GDK Lipnica Murowana, arch. rodziny Józefa Piotrowskiego

