Sejmik województwa małopolskiego przyjął nowy Program Ochrony Powietrza!
piątek, 23 października 2020 13:53
Uchwalony 28 września 2020 r. nowy Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego stanowi kolejny ważny krok w kierunku poprawy jakości powietrza w Małopolsce. Głównym zadaniem Programu jest poprawa jakości powietrza w jak najkrótszym czasie.
Ilość szkodliwych substancji w powietrzu w dalszym ciągu przekracza dopuszczalne poziomy na terenie całego województwa.
Następuje jednak widoczna poprawa jakości powietrza w Krakowie i Małopolsce, szczególnie w okresie grzewczym od października do marca.
W związku z wdrożeniem nowego Programu ochrony powietrza, należy podjąć szereg nowych działań, które wymagają większego zaangażowania samorządów w pomoc mieszkańcom. W szczególności pomoc polegałaby na wspieraniu mieszkańców w uzyskaniu dofinansowań do wymiany źródeł ogrzewania, termomodernizacji budynków i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Do portfeli mieszkańców Małopolski mogą trafić pieniądze z programów, takich jak: Czyste Powietrze, Mój Prąd, STOP SMOG, a także ulgi termomodernizacyjnej. Dodatkowo przewiduje się, że powstaną programy osłonowe dla osób dotkniętych ubóstwem energetycznym.
Szczegółowe informacje (klik).
Nowy Program Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego m.in. obliguje gminy do przeprowadzenia przez straż gminną, międzygminną, bądź upoważnionych pracowników gminy lub we współpracy z policją kontroli planowych w zakresie przestrzegania przepisów ochrony powietrza.
Kontrole planowe w 2020 roku powinny objąć:
• 20 budynków w gminach o liczbie mieszkańców do 10 tys.,
• 40 budynków w gminach o liczbie mieszkańców między 10 tys. a 20 tys.,
• 80 budynków w gminach o liczbie mieszkańców między 20 tys. a 50 tys.,
• 200 budynków w gminach o liczbie mieszkańców powyżej 50 tys.
Kontrole planowe w 2021 i 2022 roku powinny corocznie objąć:
• 60 budynków w gminach o liczbie mieszkańców do 10 tys.,
• 100 budynków w gminach o liczbie mieszkańców między 10 tys. a 20 tys.,
• 200 budynków w gminach o liczbie mieszkańców między 20 tys. a 50 tys.,
• 500 budynków w gminach o liczbie mieszkańców powyżej 50 tys.
Kontrole planowe od 2023 roku powinny corocznie objąć:
• 120 budynków w gminach o liczbie mieszkańców do 10 tys.,
• 200 budynków w gminach o liczbie mieszkańców między 10 tys. a 20 tys.,
• 400 budynków w gminach o liczbie mieszkańców między 20 tys. a 50 tys.,
• 1000 budynków w gminach o liczbie mieszkańców powyżej 50 tys.
Ponadto Urząd Gminy w Lipnicy Murowanej informuje, że nadal będą przeprowadzane rutynowe lub planowane kontrole palenisk domowych w celu wykrywania nielegalnego spalania odpadów i kontrole przestrzegania przepisów wynikających z uchwały antysmogowej.
Z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiologiczną w kraju, związaną z pandemią koronawirusa, wszelkie kontrole będą wykonywane z zachowaniem zasad dystansu społecznego, noszenia maseczek lub stosowania innej formy zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.Czy będą zakazy spalania paliw stałych – takich jak węgiel, drzewo na terenie województwa małopolskiego?
NIE!
Działania w Programie ochrony powietrza nie obejmują zakazu stosowania paliw stałych na terenie Małopolski. Na mocy obowiązujących uchwał antysmogowych możliwe będzie spalanie węgla i drewna w całym regionie poza Krakowem. Będzie istniała możliwość instalacji i eksploatacji kotłów oraz kominków i ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel, drewno i biomasę na zasadach określonych w uchwale antysmogowej, a więc spełniających wymagania Ekoprojektu. Rolnicy i ogrodnicy w dalszym ciągu będą mogli wykorzystywać węgiel i drewno do ogrzewania tuneli i szklarni, ale lepsze jakościowo urządzenia spowodują, że spalą mniej paliwa, a powietrze będzie znacznie czystsze.
Właściciele kominków nie muszą się obawiać, że nie będą mogli z nich korzystać, chyba że wystąpią alarmy smogowe I, II i III stopnia. Wówczas wyłączeniu podlegać będą wszystkie rekreacyjne źródła spalania paliw, czyli właśnie kominki. Być może nie powodują one znacznej emisji, ale ważnym jest, aby w te dni ograniczyć emisję ze wszystkich zbędnych źródeł emisji na obszarze, gdzie jakość powietrza się pogorszyła. Plan działań krótkoterminowych przewiduje również ograniczenie innych prac, które mogą powodować dalsze pogorszenie jakości powietrza, jak: stosowanie dmuchaw do liści, prace budowlane związane z emisją pyłów czy emisje z zakładów przemysłowych.
Mając na uwadze ochronę klimatu, większe znaczenie zyska wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, które będą promowane poprzez zapewnienie wyższego dofinansowania, a także wykorzystania „zielonej energii” w budynkach użyteczności publicznej.
