Laureatka z Rajbrotu
czwartek, 03 stycznia 2013 12:21
Wśród uczniów są tacy, którzy posiadają rozległe zainteresowania oraz spory zasób wiedzy.
Często także dysponują umiejętnościami, które wykraczają poza ramy szkolnego programu nauczania. Zadaniem uważnego nauczyciela jest je dostrzec oraz pomóc w rozwoju pasji czy talentu młodego człowieka. Niekiedy uczniowie zdolni są chętni do współpracy, czasem wymagają większej motywacji, lub namowy ze strony nauczyciela, by uwierzyli we własne możliwości i zechcieli pokazać posiadany talent. Taką uczennicą Zespołu Szkół w Rajbrocie jest Dominika Matlęga. Jako nauczyciel - polonista doceniałam zdolności humanistyczne gimnazjalistki oraz spostrzegłam, że potrafi nie tylko ciekawie pisać wypracowania, ale jej prace są bardzo estetyczne, odznaczają się dbałością o graficzną stronę pisma. Kierując się tymi obserwacjami zachęciłam Dominikę do udziału w ogólnopolskiej kampanii – „Konkurs Ładnego Pisania”. Organizatorzy wymagali napisania pracy z wykorzystaniem pióra na jeden z wybranych tematów. Dominika nie bardzo wierzyła w swoje możliwości, wątpiła czy poradzi sobie z zadaniem. Namowy z mojej strony przyniosły jednak pozytywny rezultat. Ciekawa praca napisana piórem, z dbałością o stronę stylistyczno-językową oraz szatę graficzną, została wysłana na adres organizatora. Ku wielkiemu zdumieniu i jeszcze większej radości uczennicy okazało się, że Dominika zakwalifikowała się do udziału w finale jako jedna z pięciu najładniej piszących gimnazjalistek. Sukces był tym większy, że na adres organizatora napłynęło z całej Polski około 3 tysięce prac! Dominika otrzymała zaproszenie do udziału w gali finałowej. Nasza wyprawa do Warszawy miała miejsce 18 grudnia. Stolica przywitała nas skąpana w białym puchu. Pociągiem oraz autobusem dotarłyśmy na miejsce spotkania. W wieżowcu, na dwunastym piętrze odbyły się zmagania najlepszych.
Dominice towarzyszyło zdenerwowanie, gdy pochylona nad kartką papieru przepisywała fragment tekstu Wisławy Szymborskiej „Radość pisania”. Po wykonaniu zadania konkursowego narzekała nieco na brak czasu, by dokończyć tekst. Podczas krótkiej przerwy obradowała kapituła konkursu pod przewodnictwem artysty grafika – pana Andrzeja Pągowskiego. Po kilkunastu minutach nerwowego oczekiwania ogłoszono werdykt. Nasza uczennica otrzymała wyróżnienie oraz nagrody rzeczowe w postaci markowych piór wiecznych oraz karty upominkowej do sieci Empik. Nagrodą dla szkoły był program do prowadzenia e-dzienników o wartości 2 tysiące złotych. Dodatkową atrakcją dla uczestników było spotkanie z aktorką Martą Żmudą Trzebiatowską, która pojawiła się podczas gali jako ambasadorka przedsięwzięcia. Nie zabrakło wspólnych zdjęć, błysków fleszy i wywiadów. Zmęczone ale szczęśliwe, późnym wieczorem wróciłyśmy do Bochni.
Udział w konkursie dostarczył Dominice wielu emocji. Uczennica bardziej uwierzyła we własne możliwości, przełamała onieśmielenie. Impreza stała się okazją do promocji szkoły na forum ogólnopolskim. Przykład uczennicy jest także dowodem na to, że uczniowie z małych miejscowości mogą się „wybić”, osiągnąć sukces dzięki pracowitości oraz rozwijaniu własnych pasji.
Zespół Szkół w Rajbrocie
Galeria zdjęć