„Wszystko co żyje pochodzi z jaja” czyli „Regionalny Konkurs na pisankę ludową..."
wtorek, 02 kwietnia 2013 07:42
Jest bowiem jajko cudem natury samym w sobie, symbolem życia, płodności, zdrowia i szczęścia. Na wielkanocnym stole pięknie ozdobione króluje obok baranka, soli, chrzanu i chleba.
Warto zadbać, by ta tradycja nadal była podtrzymywana i rozwijana. Bardzo dobrze służy temu organizowany w tarnowskim Muzeum Etnograficznym „Regionalny Konkurs na pisankę ludową i plastykę obrzędową związaną z okresem Wielkanocy”. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem wystawców i zwiedzających. Krzepiącym jest również fakt bardzo licznego udziału dzieci i młodzieży ze szkół i domów kultury. W tym roku odbył się już po raz 24, a Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej postanowiło spróbować swoich sił i na tym polu.
Wnętrze Muzeum stanowi wspaniałe tło dla tej imprezy. Od progu wkraczamy w całkiem inny świat. Na pięknie haftowanych obrusach rozpościerają się szydełkowe serwety, cudeńka, na których poczesne miejsce zajmują wielkanocne baranki. W glinianych naczyniach smalec i masło a na widok wiejskiego chleba, babek i mazurów ślina napływa do ust. Za ozdobę służyły ręcznie wykonane bardzo strojne palmy. Nieprzebrana ilość wiosennych bibułkowych kwiatów stworzyła wręcz atmosferę raju. Pośród tego artystyczno – kulinarnego przepychu w wiklinowych koszach na serwetach wszechobecne jajko. Pyszniły się więc pisanki, kraszanki, malowanki, jajka przyozdobione w szydełkowe stroje lub wykonane misternie szydełkiem, wyklejone ozdobami z wszelkich dostępnych naturalnych materiałów. O kunszcie wykonania i kolorystyce najlepiej przekonać się osobiście. Skąd taka kariera jajka jako materiału artystycznego? Można tylko przypuszczać. W nie tak odległej przeszłości, spożywanie jaj w poście było zakazane więc upiększanie go stanowiło podkreślenie roli i powrotu na stół. Znana jest również legenda jakoby zwyczaj ten wprowadziła św. Magdalena. Na wieść o Zmartwychwstaniu Chrystusa pobiegła radosna do domu i tam zobaczyła, że wszystkie jaja w spiżarni przybrały kolor czerwony. Włożyła je do kosza i obdarowała nimi apostołów dzieląc się nowiną i pustym grobie. Może stąd dzielenie się jajkiem przy Wielkanocnym stole? Teraz krótko o naszym udziale. Rozliczność zajęć przed Niedzielą Palmową spowodowała, że czasu na przygotowanie miałyśmy niewiele, ale cieszymy się, że zaistniałyśmy na tej ważnej, kulturalnej imprezie. Wybrałyśmy kategorię „Stoisko Wielkanocne”, w której zajęłyśmy III miejsce. Oprócz dyplomu otrzymałyśmy również nagrodę finansową.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej niezwykłej imprezy.
Tekst: Grażyna Kałamejka,
Zdjęcia: Stanisław Kałamejka
Galeria zdjęć