Szlakiem cmentarzy wojennych
poniedziałek, 14 maja 2012 09:13
W roku 1917 żołnierze rosyjscy rozpoczynają budowę cmentarzy w Rajbrocie.
Budowę prowadził inżynier Stefan Koloschek podporucznik z Moraw. Projektantem cmentarzy był Franc Stark. Na cmentarzach pochowano żołnierzy austriackich, rosyjskich a także polskich poległych na terenie Rajbrotu podczas I wojny. Po ukończeniu budowy w 1918 roku żołnierze wrócili do swoich krajów. Cmentarze powstają na Kucku (tzw. Mulowiec) i Rakowcu.
Cmentarz wojskowy Kobyła nr 300 na Kucku
W 20 grobach pojedynczych i 41 masowych spoczęło 96 żołnierzy austriackich, 28 niemieckich oraz 117 rosyjskich.
Cmentarz założony na planie prostokąta położony jest w bukowym lesie, na północnym skłonie najwyższej w Rajbrocie góry Kobyły, na wysokości 609 m. Od zachodu ogrodzony jest pełnym kamiennym murem. Od wschodu wprowadza drewniana brama. Przez środek biegnie alejka, po bokach rzędem ciągną się żołnierskie groby.


Cmentarz wojskowy nr 303 na Rakowcu
Cmentarz założony jest na planie prostokąta, otoczony wysokim, kamiennym murem. Położony około 2,5 km od centrum wsi. Znajduje się tu 48 mogił, 12 pojedynczych i 36 zbiorowych. Na środku cmentarza wznosi się 9 metrowy krzyż na cokole. Większość pochowanych to nieznani żołnierze. Są to przede wszystkim Rosjanie, Niemcy i Austriacy. Na żeliwnych płytach można jednak odczytać także polskie nazwiska.
W obrębie gminy Lipnica Murowana znajduje się jeszcze jeden cmentarz wojskowy położony obok kościoła św. Leonarda.


Cmentarz wojskowy nr 299
To niewielki kwadratowy cmentarz położony obok starego cmentarza parafialnego. Jest tutaj 8 pojedynczych i 13 zbiorowych grobów. Cmentarz zaprojektowany przez Franca Starka jest bardzo prosty, otoczony stalową rurą, zamiast bramki gruby łańcuch. Tutaj przeniesiono zwłoki oficerów rosyjskich, pochowanych w grudniu 1914 r. obok kościoła bł. Szymona. Na cmentarzu tym pochowano także dwóch polskich legionistów. Cmentarz ten poświęcono w 1917 roku.

